Ko ņemt līdzi uz pirmo jāšanas treniņu?
Ķivere – drošība pirmajā vietā
Jāšana vienmēr sākas ar drošību, un ķivere ir absolūti obligāta neatkarīgi no bērna pieredzes līmeņa. Tā pasargā no kritieniem, sitieniem un neparedzētām situācijām, kas var rasties arī pašā mierīgākajā treniņā.
Pareizs izmērs = drošība + komforts
Ķivere jāizvēlas precīzi pēc galvas izmēra, nevis “uz aci” vai “ar domu, ka mazliet uz priekšdienām”. Tā nedrīkst būt ne pārāk brīva, ne spiedoša. Pareizi pieguļoša ķivere paliek stingri vietā, kad galvu nedaudz pakustina, taču nespiež pie deniņiem vai pieres.
Mana personīgā pieredze – ventilācija ir svarīga!
Kad meitai treniņus uzsākot nopirkām lietotu ķiveri, nemaz neiedomājos, ka ventilācijas caurumi ir kas vairāk nekā tikai dizaina elements... Tā kā treniņi notika vasarā, pēc katras izjādes viņas mati bija visi sasvīduši – nekomfortabli, un tas noteikti neatvieglo mācīšanos vai koncentrēšanos.
Mūsdienu jāšanas ķiveres ir aprīkotas ar gaisa cirkulācijas sistēmām, kas palīdz novadīt siltumu un padara valkāšanu daudz patīkamāku – īpaši vasarā!
Kā noteikt pareizo izmēru?
- Paņem mīksto mērlenti un izmēri galvas apkārtmēru apmēram 1 cm virs uzacīm.
- Pārbaudi ķiveres izmēru tabulu – parasti izmērs norādīts centimetros.
- Mēģinot ķiveri uz vietas veikalā, pārliecinies, ka tā stingri turas, bet neizraisa diskomfortu.
- Ja iespējams – izvēlies modeli ar regulējamu aizmugures sistēmu, kas ļauj pielāgot ķiveri precīzāk.
Padoms: ja bērna galvas apkārtmērs ir starp diviem izmēriem – izvēlies mazāko un pārbaudi ar regulēšanas palīdzību. Bērna galvas apkārtmērs nemainās tik strauji, kā dažkārt šķiet!
Jāšanas legingi vai bikses
Jāšanas bikses vai legingi nav tikai "foršs jātnieku izskats" – tie nodrošina komfortu, kustību brīvību un palīdz izvairīties no noberzumiem, kas var rasties no parastajiem sporta vai kokvilnas apģērbiem.
Kam pievērst uzmanību, izvēloties?
- Elastīgs un elpojošs materiāls – bērni kustas daudz, tāpēc audumam jāļauj brīvi kustēties un novadīt mitrumu.
- Bez iekšējo vīļu berzes – jāšanas apģērbā vīles bieži tiek plānotas tā, lai tās netraucētu kontaktā ar segliem.
- Silikona ielaidumi (īpaši sēžamvietā vai ceļgalos) – nodrošina papildu saķeri ar segliem, kas ir ļoti noderīgi bērniem, kuri vēl tikai mācās just līdzsvaru un pareizu stāju.
Personīgais padoms:
Daudzi bērni jūtas visērtāk legingos ar elastīgu jostu, bez pogām un rāvējslēdzējiem – tie ir kā otrā āda. Turklāt silikona pārklājums palīdz palikt droši vietā seglos, it īpaši pirmajos treniņos, kad viss vēl šķiet tik jauns! (no veikalā esošiem modeļiem iesaku Rookie legingus, jo tie lieliski derēs bērniem ar ļoti slaidu miesasbūvi, savukārt Tessy – tiem, kuriem ir standarta ķermeņa uzbūve.)
Ja treniņi paredzēti arī vēsākā laikā, iesakām izvēlēties vieglus, nedaudz siltinātus modeļus, kas pasargā no vēja, bet nav par biezu intensīvai kustībai.
Īsie jāšanas zābaki – stabiliem pirmajiem soļiem
Pirmajā treniņā nav uzreiz jāiegādājas profesionāli jātnieku zābaki. Tomēr ir ļoti svarīgi, lai apavi būtu piemēroti jāšanai – ar stingru purngalu, nelielu papēdīti un stabilu potītes daļu. Tieši papēdis pasargā no kājas nejaušas ieslīdēšanas kāpslī, kas var radīt traumu risku.
Padoms: Kā lielisks sākuma variants ir īsie jāšanas zābaki (jodhpur stila). Tie ir viegli uzvelkami, ērti bērniem un pieejami dažādos izmēros. Vēlāk var papildināt ar krāgām, kas nodrošina papildu noturību kājai un komfortu.
Ar laiku, kad jāšana kļūst regulāra, var izvēlēties tehniskākus apavus – piemēram, ar labāku ventilāciju, ādas apdari vai papildu amortizāciju ilgākiem treniņiem (kā piemērs - jāšanas zābaki Glam).